Wiedźmińskie

Siedliszcze

Wiedźmin Netflix – Poznaliśmy obsadę serialu Wiedźmin!

Poznaliśmy obsadę serialu Wiedźmin

 

Netflix w końcu skończył z trzymaniem nas w niepewności, w wyniku czego poznaliśmy obsadę serialu Wiedźmin! Kto kogo zagra, jakie doświadczenie mają poszczególni aktorzy i co możemy wywnioskować na temat fabuły? To wszystko znajdziecie poniżej.

W ciągu ostatniego tygodnia Faye Timby oraz Sophie Holland regularnie podsycały atmosferę wokół serialu przesyłając nam znaki wyraźnie sugerujące, że już niedługo poznamy pierwsze konkrety na temat aktorów mających się wcielić w główne role wiedźmińskiej produkcji. Zapowiadany przełom nastąpił w środę, gdy konto Netflixa na Twitterze puściłow obieg grafikę przedstawiającą główną część obsady, a serwis The Hollywod Reporter opublikował ekskluzywny wywiad z Lauren S. Hissrich, która wypowiedziała się na temat castingu. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym aktorom.

Freya Allan jako Ciri – Lwiątko z Cintry

Freya Allan jest równocześnie najmłodszą, jak i najważniejszą (zaraz obok H. Cavilla) aktorką w serialu. Siedemnastolatka, o imieniu wręcz wyrwanym z Sagi, z racji na swój wiek rzecz jasna nie ma zbyt bogatego doświadczenia aktorskiego. Jej kariera nieśmiało wystartowała w ubiegłym roku, kiedy to wystąpiła w takich shortach jak „Bluebird” oraz „Christmas Tree”. W 2018 można ją było natomiast zobaczyć w serialu Into the Badlands jako 14-letnią Minervę.

Czy mamy zatem powody do niepokoju? Wątpię, bo jak można przeczytać w wywiadzie z Lauren, przez casting do roli Ciri przewinęło się około dwustu dziewczyn, a samą sprawę potraktowano bardzo poważnie. Trzeba więc wierzyć, że w tak licznej grupie Freya musiała się aktorsko czymś wyróżnić. Poza tym dziewczyna ma naprawdę dobre warunki fizyczne do zagrania Ciri. Choć liczy już siedemnaście wiosen to wygląda na o wiele młodszą. Jeśli zaś chodzi o twarz, to naprawdę nie trzeba wielkiej wyobraźni, by zobaczyć w niej Lwiątko z Cintry.

„Spod popielatej, nierówno i nieładnie obciętej grzywki patrzyły ogromne szmaragdowozielone oczy, dominujący akcent w małej twarzyczce o wąskim podbródku i lekko zadartym nosku. W oczach był przestrach.”

Anya Chalotra jako Yennefer z Vengenbergu

W roli ukochanej Geralta, a także przyszywanej matki Ciri zobaczymy Anyę Chalotrę i tu zapewne wielu złapie się za głowę. Nie ma co ukrywać, aktorka liczy 22 lata, a jej typ urody sprawia, że wygląda na jeszcze młodszą. Czy aktorka odnajdzie się w roli co prawda młodo wyglądającej, ale jednak dojrzałej czarodziejki, która wśród konfrantrów budzi zasłużony szacunek, w związkach odgrywa często dominującą rolę, a dla Ciri będzie pełniła rolę matki i mentorki?

Na korzyść przemawiają jej zdolności aktorskie. Jak dotąd można było ją zobaczyć głównie na deskach teatru, jej występy jednak były często chwalone, była zresztą nominowana w 2017 roku do Stage Debut Awards. Jeśli zaś chodzi o srebrny ekran, to jak dotąd wystąpiła w serialu „Wanderlust” od BBC oraz bierze udział w pracach nad „The ABC  Murders”, który opowie o Herkulesie Poirocie.  Powyżej możecie zaś zobaczyć małą próbkę jej zdolności w zwiastunie sztuki teatralnej „The Village”, która rozgrywa się w Indiach.

Jodhi May  jako Calanthe – Lwica z Cintry

W roli babki Ciri , mądrej i surowej królowej Calanthe, zobaczymy Jodhi May, która jest jedną z mocniejszych kart w obsadzie.  Urodzona w 1975 roku Angielka jest znana głównie z takich ról jak chociażby Alice Munro w „Ostatnim Mohikaninie”. W 1988 roku otrzymała Złotą Palmę w kategorii Najlepsza aktorka za film „Świat na uboczu”. Fani „Gry o tron” mogli ją zaś zobaczyć jako wiedźmę Maggy w piątym sezonie.

Björn Hlynur Haraldsson jako Eist Tuirseach – jarl Skellige

Pochodzący z Islandii 43-letni aktor jak dotąd chętnie odnajdywał się w produkcjach osadzonych w mroźnych, północnych krainach. Stąd jego udział w serialu „W pułapce”, opowiadającym o morderstwie w małym, islandzkim miasteczku,  a także „Fortitude”, gdzie możemy go zobaczyć jako Erica Odegarda żyjącego w tytułowym, położnym na polu podbiegunowym mieście. Jak więc widać zimowe krajobrazy oraz ciężkie klimaty nie są mu obce, co na pewno przyda mu się w roli jarla wysp Skellige. Jego obecność zaś (razem z pojawieniem się Calanthe) stanowi jawny dowód na to, że zobaczymy ekranizację opowiadania „Kwestia ceny”.

Adam Levy jako druid Myszowór

Przedstawiciela druidzkiego kręgu ze Skellige zagra Adam Levy, Aktor ukończył  Royal Academy of Dramatic Art, a następnie zdobywał doświadczenie grywając głównie w sztukach Szekspira. W 2012 wystąpił u boku Danny’ego de Vito w komedii „The Sunshine Boys” w Savoye Theatre. Wśród jego filmowych występów należy wymienić głównie udział w „Gladiatorze” (jego scena została finalnie wycięta), a także rola św. Piotra w serialu „Anno Domini – Biblii ciąg dalszy”. Trzeba przyznać, że aktor ma w twarzy coś co nasuwa na myśl Myszowora. Jest co prawda być może nieco za młody, ale nie takie cuda charakteryzacji widziała telewizja.

MyAnna Buring jako Tissaia de Vries 

Byłą rektorkę Aretuzy oraz mistrzynię Yennefer przedstawi 39-letnia MyAnna Buring (właściwie to Margaretha MyAnna Buring Rantapää). Szwedka miała już okazję zaprezentować się w kilku filmach  dramatach kostiumowych, m.in. „Ripper Street: Tajemnica Kuby Rozpruwacza” oraz „Skazani na banicję”. Pojawienie się Tissai de Vries jest o tyle ciekawe, że czarodziejka w książkach pojawia się dopiero w „Krwi elfów”, a ważniejszą rolę zaczyna odgrywać w „Czasie pogardy”. Co jednak dziwniejsze, postać ta opisywana jest jako rektorka Aretuzy, co w trakcie wydarzeń z Sagi jest już nieaktualne, ponieważ funkcję tę pełni Margarita Laux-Antille. Do tego faktu nawiążemy jednak za chwilę, przy omawianiu kolejnych postaci. Jako ciekawostkę dodam tylko, że Buring udzieliła głosu Jaśnie Oświeconej w dodatku Krew i Wino do Wiedźmina 3.

Therica Wilson-Read jako Sabrina Glevissig – Córa Kaedweńskich Puszcz

W porywczą czarodziejkę, która tak bardzo zwróciła uwagę Geralta komentarzem o kamieniu wcieli się Therica Wilson-Read. Aktorka poza występami w krótkich produkcjach (jak Profil czy Fox Trap) nie ma na koncie zbyt wielu występów, czy czyni ją raczej jedną z mniej znanych i doświadczonych osób w obsadzie. Zarówno w naszym, jak i jej interesie jest to, by po Wiedźminie się to zmieniło.

Mimi Ndiweni jako Fringilla Vigo

Zielonooką czarodziejkę z Nilfgaardu odegra Mimi Ndiweni – córka Angielki oraz obywatela Zimbabwe. W 2013 roku wygrała konkurs Spotlight Prize, który jest organizowany dla studentów brytyjskich szkół aktorskich. Po ukończeniu Royal Welsh College of Music & Drama rozpoczęła przygodę z teatrem w Royal Shakespeare Company. Jej występy na deskach teatru zdobywały bardzo przychylne opinie od krytyków z The Times oraz The Guardian. Można ją było również zobaczyć na wielkim („Kopciuszek”, „Legenda Tarzana”) oraz srebrnym ekranie („Mr Selfridge”, „Doctor Who”).

Wybór czarnoskórej aktorki do roli Fringilli Vigo jest dość kontrowersyjny, choć można się było spodziewać, że kolor skóry którejś z postaci zostanie zmieniony czy to z powodu wizji reżysera, czy niektórych trendów politycznych. Z jednej strony można nieco naciągnąć fakt, iż pochodzi z Cesarstwa, które podbiło rozległe obszary na południu Kontynentu. Z drugiej strony, uważnemu czytelnikowi Sagi za pewne nie uszła uwadze wzmianka, że czarodziejka pochodzi z tych samych stron co rodzina Cahira. Albo chociażby ta, gdzie nazywana jest krewną Anny Henrietty. Albo w końcu ta, gdzie Fringilla na posiedzeniu Loży musi używać pudru, by jej towarzyszki nie zauważyły rumieńców wstydu.

Nie mniej zadziwiająca może się jednak okazać sama obecność czarodziejki w pierwszym sezonie. Uwagę może zwracać także fakt, że zarówno Fringilla jak i Sabrina w wywiadzie od The Hollywood Reporter zostały opisane jako „nowicjuszki”. W tym samym artykule Tissaia de Vries została przedstawiona jako aktualna rektorka akademii dla czarodziejek. Najwidoczniej będziemy świadkami pewnych retrospekcji z życia Yennefer – Sabrina była w końcu jej koleżanką z szkolnych lat.

Obecność Fringilli Vigo z Vicovaro w znajdującej się na Północy Aretuzie jest już jednak bardziej skomplikowana. Być może wszystko wskazuje na to, że zobaczymy w ostatnich odcinkach sezonu Bitwę o Wzgórze Sodden, podczas której to magowie Północy starli się w okrutnej walce z czarodziejami cesarstwa.

Millie Brandy jako Renfri aka Dzierzba

Podobnie jak to było z Anyą Chalotrą, informacja o udziale Millie Brandy w serialu ukazała się w postaci plotki już jakiś czas wcześniej. Aktorka ma swoim koncie już kilka filmowych występów w znanych produkcjach, m.in. „Król Artur: Legenda miecza”, „Legend” oraz „Duma i uprzedzenie, i zombie”.

Mamy nadzieję, że od dawna wyczekiwana informacja o obsadzie serialu Wiedźmin pobudzi tutaj żywą dyskusję. Tymczasem oczekujmy dalszych informacji, bo jak zapewniła nas wcześniej Sophie Hollad cały tydzień ma być gorący od newsów.