Wiedźmińskie

Siedliszcze

Utwór Widow-maker „owdowił” cyfrowe playlisty Wiedźmina

Priscilla z lutnią

Jeden z najbardziej lubianych utworów z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon „Widow-maker” został wykreślony z oficjalnych źródeł, ze względu na naruszenie praw autorskich.

Choć najnowsza produkcja CD Projekt RED była sukcesywnie wspierana nawet rok po premierze, to mało kto spodziewał się, że twórcy wdrożą jeszcze jedną aktualizację. Szybko okazało się, że z platform Steam i GOG zniknął jeden z najbardziej skocznych utworów o tytule „Widow-maker”. Nie można go także odtworzyć w serwisie Spotify. Jak się okazuje, niecodzienna sytuacja może być wynikiem roszczeń prawnych chorwackiego muzyka Elvisa Stanicia.

 

Jak to się stało, że jazzman z Chorwacji może dochodzić praw autorskich od nadwiślańskich twórców? Otóż w roku 2000 Elvis Stanić współpracował z grupą muzyczną Putokazi. Grupa ta, tak jak zespół Percival, pełnymi garściami czerpie z bogatego folkloru w procesie tworzenia swoich dzieł. Stanić był twórcą zarówno muzyki jak i tekstu do utworu „Naranča”, umieszczonego na płycie „Nova Zemlija” autorstwa tego zespołu w 2000 roku. Ani Percival, ani Marcin Przybyłowicz nie złożyli publicznego oświadczenia w sprawie tych rewelacji. Zazwyczaj, gdy mamy do czynienia z brakiem informacji, lub informacją niepełną, staramy się wyjaśnić niewiadome przez dopowiedzenie sobie reszty. Nie inaczej jest w tym przypadku. Pojawiły się pewne teorie na temat źródła tych problemów. Mówi się, na przykład że zespół Percival został nieświadomie zainspirowany utworem Putokazi gdy wraz z M. Przybyłowiczem tworzyli utwór „Widow-maker”. Tłumaczyłoby to zastosowanie pewnej formy aranżacji muzycznej. Trudniej jednak jest usprawiedliwić zbieżność słów w utworze za pomocą tej teorii.

Podobne sytuacje zdarzały się już w przeszłości, choć jak dotąd omijały słynnych twórców spod znaku czerwonego koguta. Czy to może być fatalna pomyłka, która wkrótce się wyjaśni i „Widow-maker” wróci na cyfrowe playlisty? Być może. Czy lubiany utwór bezpowrotnie zniknie z oficjalnych źródeł? Prawdopodobnie tak. Na chwilę obecną nie ma żadnego oficjalnego oświadczenia w sprawie zniknięcia utworu, a cała sprawa może zakończyć się tak jak zaczęła. Niepozornie i po cichu.

Źródła:

  1. www.grynieznane.pl
  2. www.gry-online.pl
  3. www.elvis-stanic.hr
  4. Putokazi, Naranča, Nova Zemlija, (2000), [dostęp: 18.01.18], łącze: www.youtube.com/watch?v=4ZgiAvcFalU