Wiedźmińskie

Siedliszcze

Cykl wiedźmiński

Cykl wiedźmiński to ogół książek napisanych przez Andrzeja Sapkowskiego traktujących w przeważnej części o historii Geralta z Rivii oraz jego najbliższych. Na cykl wiedźmiński składają się zbiory opowiadań, właściwa Saga o wiedźminie oraz powieść Sezon Burz.

Zbiory opowiadań

Ostatnie życzenie 

 • Data wydania: 1993

Zbiór opowiadań o Geralcie z Rivii  stanowiący wstęp do wiedźmińskiego cyklu. Zawarto w nim między innymi opowiadanie Wiedźmin z 1986 roku będące literackim debiutem pisarza.

Tom składa się z siedmiu opowiadań, wśród których przewodnią rolę odgrywa Głos rozsądku. Pozostałe opowiadania są luźno powiązanymi, nie zachowującymi ciągłości fabularnej historiami przedstawiającymi życie Geralta z Rivii.

Pełen spis opowiadań:

 • Głos rozsądku,
 • Wiedźmin,
 • Ziarno prawdy,
 • Mniejsze zło,
 • Kwestia ceny,
 • Kraniec świata,
 • Ostatnie życzenie

Miecz-przeznaczenia

Miecz przeznaczenia

 • Data wydania: 1992

Drugi zbiór opowiadań będący wstępem do właściwej Sagi. W przeciwieństwie do pierwszego tomu, opowiadania z Miecza przeznaczenia zachowują porządek chronologiczny oraz utrzymują większą spójność wydarzeń. Fabuła koncentruje się głównie na ukazaniu i pogłębieniu relacji pomiędzy Geraltem, a jego najbliższymi. Tom wyjaśnia także kluczowe dla fabuły Sagi kwestie, między innymi poprzez wprowadzenie postaci Ciri – Dziecka Niespodzianki Geralta, która jest spadkobierczynią tronu Cintry oraz dziedziczką Starszej Krwi.

Pełen spis opowiadań:

 • Granica możliwości
 • Okruch lodu
 • Wieczny ogień
 • Trochę poświęcenia
 • Miecz przeznaczenia
 • Coś więcej

Saga o wiedźminie

Krew-elfówKrew elfów

 • Data wydania: 1994

Pierwsza część pięciotomowej Sagi o wiedźminie. Powieść kontynuuje wątki z Miecza przeznaczenia opowiadając historię Geralta z Rivii oraz jego Dziecka Niespodzianki – Ciri.  Fabuła wydarzeń skupia się najpierw na treningu Ciri w Kaer Morhen, a następnie na jej nauce w Ellander, którą prowadzi Yennefer. W międzyczasie Geralt dowiaduje się, że Ciri ze względu na dziedzictwo Starszej Krwi jest obiektem poszukiwań wielu osób, m.in. cesarza Nilfgaardu.

Czas-pogardy

Czas pogardy

 • Data wydania: 1995

Na Wyspie Thanned ma odbyć się zjazd czarodziejów. Yennefer zabiera tam ze sobą Ciri, którą zamierza oddać do szkoły czarodziejek. Z czasem dołącza do nich Geralt, który udaje się z Yennefer na bankiet dla czarodziejów. Nad ranem dochodzi do przewrotu podczas którego czarodzieje wierni Królestwom Północy zamierzają pojmać stronników Nilfgaardu. Dochodzi do krwawych walk. Ciri próbuje natomiast dorwać Vilgefortz – potężny czarodziej i sojusznik cesarza. Geralt broniąc przed nim Ciri odnosi poważne rany, dziewczyna znika natomiast w portalu w Tor Lara.

Chrzest-ognia

Chrzest ognia

 • Data wydania: 1996

Wojna pomiędzy Królestwami Północnymi a Cesarstwem rozgorzała na dobre. Geralt leczy w tym czasie rany u driad w Brokilonie. Od łuczniczki Milvy dowiaduje się o plotkach mówiących o tym, że Ciri znajduje się w Nilfgaardzie, gdzie ma poślubić cesarza. Wiedźmin z Jaskrem i Milvą wybiera się na południe, by odnaleźć dziewczynę, w drodze zaś napotykają na różne niebezpieczeńśtwa, ale także towarzyszy, którzy z różnych pobudek chcą pomóc Geraltowi. Ciri natomiast grasuje w zbójeckiej hanzie na pograniczach cesarstwa, gdzie na wierzch wypływają jej najgorsze cechy.

Wieża Jaskółki

 • Data wydania: 1997

Ranna Ciri zostaje znaleziona na bagnach Pereplutu przez pustelnika Vysygotę. Dziewczyna opowiada starcowi o tym jak jej hanza została wymordowana przez płatnego mordercę Leo Bonharta pracującego dla nilfgaardzkiego koronera Stefana Skellena. Ona sama dostała się zaś w niewolę, w której zaznała licznych upokorzeń. Po morderczej ucieczce trafiła przypadkiem do chaty pustelnika. Stamtąd udaje się tropiona pościgiem do Tor Zirael. Tymczasem działający w różnych częściach Kontynetu Geralt i Yennefer robią wszystko by ją odnaleźć.

Pani JezioraPani Jeziora 

 • Data wydania: 1998

Dzięki portalowi w Wieży Jaskółki Ciri uciekła Bonhartowi i dostała się do świata Aen Elle.  Tam staje się jednak więźniem elfów, do czasu aż nie urodzi ich królowi dziecka, które da im niegdyś utraconą władzę Ard Gaeth.  Ciri używając mocy Starszej Krwi ucieka im i rozpoczyna wędrówkę przez światy. Tymczasem drużyna Geralta, po zimowaniu w Toussaint, zmierza do zamku Stygga, gdzie dojdzie do decydującego starcia z Vilgefortzem. W tle zbliża się zaś końcowy etap II Wojny Północnej.

Inne

Sezon-burzSezon burz

 • Data wydania: 2013

Wydane po długich latach uzupełnienie historii Białego Wilka. Fabuła rozgrywa się pomiędzy wydarzeniami z opowiadań Ostatnie życzenie, a Kwestią ceny. Geralt trafia do nadmorskiego miasta Kerack, gdzie w niewyjaśnionych okolicznościach traci swoje wiedźmińskie miecze. Biały Wilk próbując odzyskać oręż daje się tradycyjnie wplątać w machinacje czarodziejów, polityczne intrygi oraz burzliwy romans z czarodziejką.

 

Coś-się-kończy-coś-się-zaczyna

Coś się kończy, coś się zaczyna

 • Data wydania: 2000

Zbiór ośmiu opowiadań fantasy wśród których znajdują się również dwa związane z cyklem wiedźmińskim.

Droga, z której się nie wraca przedstawia historię druidki Visenny i rębjały Korina. Początkowo opowiadanie nie miało nawiązywać do uniwersum Wiedźmina, ponieważ autor go nie planował. Z czasem jednak uczynił z Visenny matkę Geralta z Rivii.

Coś się kończy, coś się zaczyna to niekanoniczne opowiadanie, które traktuje o ślubie Geralta i Yennefer. Na przyjęciu zjawia się wiele postaci występujących w opowiadaniach oraz Sadze.