Wiedźmińskie

Siedliszcze

Szczegółowa analiza teasera serialu Wiedźmin

analiza teasera serialu Wiedźmin

Od premiery teasera Wiedźmina zapewne zdążyliście obejrzeć go już co najmniej kilka razy, zastanawiając się być może co mogą oznaczać poszczególne sceny. Mam nadzieję, że szczegółowa analiza zwiastuna pozwoli odpowiedzieć na niektóre pytania i rozjaśnić obraz produkcji.

Poniżej przyjrzymy się teasorowi klatka po klatce, próbując rozłożyć dane kadry na czynniki pierwsze i wywnioskować, co mogą one mówić o produkcji jako takiej. Postaramy się wyłapać szczegóły, które mogły umknąć niektórym w natłoku wydarzeń i szybkim tempie akcji zwiastuna, a następnie odnieść je do całości. Zamówcie więc sobie po Mahakamskim dwójniaku, czy co tam pijecie na tej swojej barbarzyńskiej Północy i do dzieła!

#1 Mniejsze zło

Pierwsza scena pokazuje nam Geralta idącego z mieczem uliczką miasteczka, którym wedle wszelkiego prawdopodobieństwa jest Blaviken, w którym to nasz wiedźmin zabił całą hanzę Renfri. Potwierdzają to tylko pojawiające się później sceny, w których Geralt odziany w samą koszulę i spodnie, rzuca się dość efektownie do walki z całą zgrają. Ciekawy jest sam sposób trzymania miecza przez Białego Wilka – sztychem do tyłu (co przypomina całkiem walkę Eskela z Caranthirem).

#2 Wiedźmin

W następnej kolejności pojawiają urywki walki Geralta z maszkarą, która musi być nikim innym, jak jej wysokością, królewskim nadbękartem Addą Białą, która to w postaci strzygi lubowała się w urządzanych co jakiś czas dzikich mordach na obszarze Starego Dworzyszcza. Na jednym ujęciu możemy zauważyć jak nasz białowłosy chojrak próbuje przyfasonić jej pochodnią – żelazną oczywiście, co by zbytnio nie sponiewierać księżniczki. W kolejnej scenie widzimy Geralta używającego przeciw strzydze srebrnego łańcucha, co będzie pewnie całkiem miłym akcentem dla fanów. Sam projekt potwora wygląda zaś…zaskakująco podobnie do tej z polskiego serialu.  A może to tylko moje wrażenie?

#3 Ciri w Brokilonie

Kolejne ujęcia przedstawiają wizytę Ciri u driad w Brokilonie. Kierunek w jakim poszli twórcy z ich wyglądem, wydaje mi się jednak nieco dziwaczny. Przywodzą raczej na myśl jakieś afrykańskie plemię, wrażenie wzmacniają tylko te masajskie dzidy. Zagubił się tu gdzieś według mnie klimat żyjących w głębokiej symbiozie z naturą strażniczek pradawnej puszczy (gdzie są łuki?!). Trochę też może zawodzić fakt, że srebrnowłosą i srebrnooką Eithne zagra prawdopodobnie ta czarnoskóra pani.

Mamy też tu jednak pierwszy rzut oka na Ciri. I trzeba przyznać, że Freya Allan to chyba jedna z najlepiej dobranych aktorek z obsady. Po tej scenie widać jednak, że jej epizod w Brokilonie mógł zostać nieco przepisany. Jak to wyjdzie w ostatecznym rozrachunku przekonamy się na premierę.

#4 Fringilla Vigo i uciekająca Ciri

Jeśli wzrok mnie nie myli, to w powyższym kadrze możemy zauważyć jadącą na czele nilfgaardzkiej kolumny Fringillę Vigo. Obecność czarodziejki w terenie w towarzystwie cesarskich żołnierzy może mieć według mnie dwa wytłumaczenia. Pierwsze może mieć związek z bitwą o Wzgórze Sodden, która ma się pojawić w pierwszym sezonie. Dość prawdopodobne wydaje mi się jednak, że czarodziejka może prowadzić poszukiwania Ciri, po tym jak ta wymknęła się z Cintry. Przemawiać za tym może scena, w której Ciri ucieka przez pokryty śniegiem las, lokacja ta może mieć więc coś wspólnego z poprzednim kadrem.

#5 Młoda Yennefer

Po ilości scen z Yennefer w zwiastunie możemy założyć, że twórcy postanowili przybliżyć widzowi w dość rozszerzonej formie przeszłość czarodziejki. Najwyraźniej twórcy chcą nam dokładnie przedstawić przemianę nieszczęśliwej, zdeformowanej dziewczyny w pewną siebie, potężną czarodziejkę. Widać, że w jej wątku dość sporą rolę odegra Tissaia de Vries, która była nie tylko rektorką Aretuzy, ale także mentorką Yennefer. W młodość czarodziejki został także wpleciony Istredd, bo to własnie on jest w zwiastunie czarodziejem opowiadającym o historii konfliktu ludzi z elfami.

Takie przedstawienie postaci Yen trochę mi jednak zgrzyta. Rozumiem, że twórcy chcą przedstawić dobrze postać widzowi nieznającemu materiału, ale chyba nie tędy droga. Już w tym momencie zdradzili genezę postaci Yennefer, co według mnie było ważnym aspektem stopniowego poznawania tej postaci. Spotykając ją po raz pierwszy w Ostatnim życzeniu mamy w końcu do czynienia z wyrachowaną kobietą, która z nikim się nie liczy i bierze co chce.

Przez jeszcze długi czas wielu z nas pewnie miało ją za zimną zołzę. Dopiero z czasem dostawaliśmy kolejne elementy układanki, które pogłębiały tę postać. Poznawaliśmy fragmentarycznie jej dzieciństwo. Za sprawą Ciri dowiedzieliśmy się o jej skrywanym poczuciu macierzyństwa. Okazywało się, że Yennefer skrywa dla swych najbliższych skrywa ogromne serce i jest gotowa na najwyższe poświęcenie.

Mam zaś wrażenie, że twórcy łopatologicznie chcieli nam wyjaśnić od razu wszystkie aspekty tej postaci odkrywając naraz wszystkie karty. Oczywiście można mniemać, że w serialu zostanie to wprowadzone stopniowo, ale jeśli zdecydowali się na ten krok już w zwiastunie to chyba za bardzo bym na to nie liczył. Na pocieszenie trzeba przyznać, że Anya Chalotra we właściwej charakteryzacji zaczyna naprawdę przypominać Yennefer. Miejmy nadzieję, że pociągnie ją warsztatowo.

#6 Wyspa Thanedd (?)

Jeden z zaprezentowanych w zwiastunie plenerów przedstawia lokację, która mogłaby uchodzić za wyspę Thanedd, na której mieściła się Aretuza – akademia dla czarodziejek. Choć na kadrze rzeczywiście znajduje się kamienna wyspa wraz z wysoką wieżą, to jednak reszta obrazka nie całkiem pasuje do książkowych opisów. Znajdująca się na lądzie forteca niezbyt przypomina bogate Gors Velen. Trudno też sobie wyobrazić by wszystkie wydarzenia z Czasu pogardy, a więc bankiet czarodziejów, słynny przewrót, walki między czarodziejami, agentami wywiadów Królestw Północy oraz Wiewiórkami miałyby się pomieścić w tej smukłej, niezbyt rozbudowanej wieży. Nie widać także nigdzie niczego, co mogłoby uchodzić za Wieżę Mewy, przez którą Ciri uciekła na pustynię Korath. Być może mamy więc do czynienia z całkiem inną lokacją.

#7 Rzeź Lyrijczyków

Trzeba przyznać, że powyższa scena prezentuje się dość intrygująco i lakonicznie. Znajdujący się w środku lasu powóz otoczony zmasakrowanymi zwłokami lyrijskich żołnierzy (na tarczy brakuje rivskich rautów ale mniejsza z tym). Z całej rzezi ocalały przewożone powozem dwie kobiety (jedna z nich ma suknię, która wygląda jak ta, którą Yennefer miała podczas zdjęć na Wyspach Kanaryjskich), a na śniegu zostało wymalowane krwią nilfgaardzkie Słońce. Przyznam jednak, że koncept według którego cesarscy żołnierzy mieliby dokonać takiej masakry, a potem niczym jacyś okultyści wymalować krwią znak swego imperium średnio mi leży. Chyba, że twórcom naprawdę zależy na ukazaniu Nilfgaardczyków jako demonicznych przybyszy z Południa. Same obrażenia żołnierzy (brutalnie rozczłonkowane, a nawet rozerwane na pół ciała) mogłyby jednak wskazywać, że masakry nie dokonali ludzie, a jakieś monstrum. Może takie, co nie lubi Nilfgaardczyków i chce ich wrobić w zbrodnię? Całkiem sprytnie…

#8 Triss Merigold i Geralt Barbarzyńca

W następnej scenie mamy Annę Shaffer wcielającą się w Triss Merigold, której wygląd (przynajmniej w tym ujęciu) nie przypadł mi zbytnio do gustu. Gdy dowiedziałem się kto ma zagrać Triss, to miałem sporo wątpliwości, ale z czasem na zdjęciach zacząłem widzieć w niej młodą czarodziejkę. Nie wiem jednak kto stał za jej charakteryzacją, ale ewidentnie coś nie wyszło. Trudno mi w tej scenie zauważyć wesołego podlotka. Największą bolączką będą pewnie sceny z Yennefer, w których Triss będzie wyglądać na znacznie od niej starszą.

Zaraz po ujęciu z Triss pojawia się nam za to POTĘŻNY GERALT, który ewidentnie zlekceważył przestrogi papy Vesemira o umiarkowanym zażywaniu wiedźmińskich grzybków.

#9 Kwestia Ceny oraz Myszowór

Sporo fragmentów teasera przedstawia wydarzenia pochodzące z opowiadania Kwestia ceny. Przez zwiastun przewija się m.in. sala tronowa Calanthe, walka Jeża i Geralta z strażnikami w czasie bankietu, Pavetta obezwładniająca wszystkich wybuchem swojej mocy (co ciekawe – Jeż zdaje się być na niego odporny). Otrzymujemy także strzępki rozmów Geralta z Myszoworem, który poucza go, by nie ignorował przeznaczenia. Zanosi się na to, że ten wątek może zostać znacznie rozbudowany – świadczyła już o tym wcześniej bardzo częsta obecność Myszowora na planie zdjęciowym.

#10 Bitwa w Dolinie Marnadal i rzeź Cintry

Wygląda na to, że finał pierwszego sezonu został pomyślany ze sporym rozmachem. Dane nam będzie m.in. zobaczyć inwazję Nilfgaardu na Cintrę, która zakończy się rzezią całej stolicy. Wcześniej jednak będziemy świadkami bitwy w Dolnie Marnadal, w której cesarskie wojska zdziesiątkują armię Calanthe, a sam król Eist poniesie śmierć. Jak pamiętamy z książek, królowa wycofa się z nielicznym rycerstwem do miasta, które wkrótce jednak padnie łupem Czarnych. Na zwiastunie pokazano scenę pożegnania Calanthe z wnuczką i nakazaniem jej odnalezienia Geralta z Rivii. W tle możecie natomiast zauważyć rodzimego, słowiańskiego Polaka znad Wisły – Macieja Musiała w roli Sira Lazlo. Najpewniej będzie rycerzem mającym za zadanie wyprowadzić bezpiecznie księżniczkę z ogarniętego płomieniami miasta. Można przypuszczać, że Lazlo zetknie się na ulicach Cintry w pojedynku z Cahirem.

#11 Wizja Ciri na pustyni

Jednym z bardziej tajemniczych ujęć jest niewątpliwie niezidentyfikowana w materiale źródłowym wizja Ciri na pustyni. Może być to okres jej tułaczki po pustyni Korath, w trakcie której w dość widowiskowy sposób wyrzekła się swoich zdolności czarodziejskich. Ta scena ma jednak miejsce pod koniec Czasu pogardy, a jest mało prawdopodobne, byśmy już w pierwszym sezonie mieli dobrnąć tak daleko z historią. Chociaż z drugiej strony nie wiadomo co nam wymyślą scenarzyści.

Powyższa wizja może być też jednak jednym z wielu snów Ciri, które wynikały z bycia Źródłem – medium, które nie kontroluje korzystania z energii magicznej. Czym zaś może być samo drzewo? W wielu mitologiach Drzewo Życia postrzegane było jako źródło nieśmiertelni, symbol odradzającej się przyrody, a także jako pomost do innych światów. W książkach Sapkowskiego podobny symbol chyba nigdzie się nie przewijał, ale za to w zwiastunie Redów Świat Wiedźmina pojawia się drzewo, które reprezentować magię.

#12 Narada czarodziejów (?)

W jednej ze scen teasera widzimy zgromadzoną wokół czary ognia dwunastkę postaci z kielichami w dłoniach. Pomieszczenie jest zaciemnione, a całość utrzymana jest w tajemniczej, konspiracyjnej atmosferze. Kim są jednak ci ludzie i o czym mogą radzić? Ich strój oraz nastrój całej sceny sugerowałby, że są to czarodzieje. Mogłaby to być Kapituła i Najwyższa Rada Czarodziejów, ta jednak liczyła dziesięciu, nie dwunastu członków. Choć niewykluczone, że skład mógł się zmienić.

Można się również tylko domyślać co jest tematem ich spotkania. Sytuacja polityczna Królestw Północy? Kwestia Starszej Krwi Ciri? A może po prostu to jakaś ekstrawagancka, zamknięta impreza dla najbardziej snobistycznych magów, a to my się tu tylko doszukujemy drugiego dna…

#12 Thanedd, Belleteyn, jakaś orgia, nie wiem…

Następne na liście jest… No właśnie, co? Mamy Yennefer w czarnej, koronkowej sukni i masce, która z pewnym zaciekawieniem przygląda się Geraltowi, który jak zwykle jest zmęczony i znużony samą obecnością na jakiejś mocno udziwnionej imprezie. W tle mamy zaś orgię z prawdziwego zdarzenia, którą trudno zaklasyfikować pod cokolwiek związanego z Sagą, czy opowiadaniami. Mocno wyszukany wystrój wnętrza sugerowałby najprędzej bankiet czarodziejów na Thanedd. Bankiet jednak wygląda jakby urwał się z wyobrażeń Fringilli Vigo o północnych czarodziejach. Ci co prawda byli ekstraordynaryjni w praktycznie wszystkich dziedzinach życia, ale chyba jednak nie aż tak.

Innym tropem jest Belleteyn – święto rozpoczynające lato, na którym kiedyś przypadkowo Geralt spotkał się z Yennefer. Tu ta wyuzdana forma zabawy rzeczywiście by pasowała, ale sam charakter lokacji już nie bardzo. To było święto ludowe obchodzone głównie przez prosty lud na łonie natury. Pozostaje więc chyba jakiś autorski pomysł scenarzystów.

#13 Hokus-pokus…

Jedno z ujęć przedstawia stojąca w deszczu Yennefer, która ewidentnie kogoś popędza, prawdopodobnie do ucieczki. Przed kim? Być może przed tajemniczym jegomościem, który stoi sobie jakby nigdy nic w tle. Wydaje się, że czarodziejka rzuca tu jakieś zaklęcie, ale być może jest to tylko dramatyczne rozpostarcie rąk. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia czego to może dotyczyć. Żadnych pomysłów nie mam też do sceny z Tissaią, która wypuszcza z dłoni błyskawicę w stronę otworu jaskini. Być może jest to fragment rozbudowanego wątku nastoletniej Yennefer w Aretuzie.

#14 Geralt po mefedronie

Ewidentnie moja ulubiona i końcowa scena teasera. Ujęcie na Geralta znajdującego się w czarnej dupie z potworem wyglądającym na kikimorę (prawdopodobnie wstęp do Mniejszego zła). Z ekranu wręcz wylewa się klimat tego opuszczonego, zamglonego bagna, w którego brudach żyje monstrum, na spotkanie którego nie brzydzi się wyjść jedynie wiedźmin. Cała scena świetnie według mnie przedstawia, to z czym musi zwykle mierzyć się w swoich fachu Geralt. Zbliżenie na jego bladą jak kreda twarz z rozszerzonymi na całą tęczówkę źrenicami budzi to nieprzyjemne uczucie, jakie właśnie powinien wzbudzać widok mutanta.