Wiedźmińskie

Siedliszcze

Pół Wieku Poezji Później – nowy zwiastun oraz data premiery

Pół Wieku Poezji Później

Fanowska produkcja „Pół Wieku Poezji Później” otrzymała właśnie nowy zwiastun wraz z datą premiery. Wygląda na to, że projekt znacznie się rozrósł, a twórcy szykują nam całkiem interesujące widowisko.

Pół Wieku Poezji Później to niezależny, fanowski projekt, który przeszedł długą i zapewne całkiem skomplikowaną drogę. Zanosi się jednak na to, że wysiłki twórców oraz wsparcie fanów się opłaciło, a mówi choćby o tym sama skala produkcji, która rozrosła się do 80-minutowego, pełnometrażowego filmu. Za jakością całego przedsięwzięcia stoją działający non-profit zawodowi filmowcy, którzy są jednocześnie fanami prozy Andrzeja Sapkowskiego. Cały charakter projektu jest określany zresztą przez reżysera (Jakub Nurzyński) jako „od fanów dla fanów”.

Tym bardziej można się cieszyć, że ogłoszono już ostateczną datę premiery, która nastąpi 30 listopada 2019 r. Obecnie film znajduje się na etapie post-produkcji – przygotowywane są efekty VFX, post-synchrony z aktorami oraz ścieżka dźwiękowa.

Próbkę tego, co czeka nas późną jesienią, możemy tymczasem obejrzeć na nowym zwiastunie udostępnionym na oficjalnym kanale twórców. Trzeba przyznać, że  jak na niezależną produkcję z ograniczonym budżetem całość wygląda bardzo obiecująco. Swojskie, średniowieczne lokacje, nastrojowa muzyka oraz ręcznie przygotowane kostiumy i uzbrojenie świetnie budują wiedźmiński klimat, a praca kamery oraz ułożona choreografia zdradzają całkiem ciekawe sceny walki. Po więcej materiałów możecie sięgnąć na oficjalnego fanpage’a, gdzie znajdziecie choćby zakulisowe materiały z kręcenia produkcji.

Przypomnijmy, że historia Pół Wieku Poezji Później dzieje się 25 lat po wydarzeniach z Pani Jeziora, a głównym bohaterem jest Lambert, w którego wciela się Mariusz Drężek. Na ekranie w pierwszoplanowych rolach zobaczymy także Magdalenę Różańską (Triss Merigold) oraz Zbigniewa Zamachowskiego (Jaskier). Więcej o fabule przeczytacie poniżej:

„W niespełna pół wieku po pogromie rivijskim zaatakowane zostaje Kaer Morhen, pradawne siedliszcze wiedźminów. Wkrótce potem z Aretuzy, świeżo odbudowanej szkołyczarodziejek, ucieka młoda renegatka podejrzewana o odnalezienie legendarnej Księgi Alzura. W pościg za nią rusza Triss Merigold, która w temerskiej karczmie spotyka Jaskra, sławnego barda oraz Lamberta, ostatniego zabójcę potworów.”

Twórcy chcą opowiedzieć więc własną , autorską kontynuację Sagi, pomijając przy tym wydarzenia z serii gier Wiedźmin. Widać jednak, że film nie zamierza ignorować całkiem twórczości Redów i pewne elementy będą nią inspirowane, jak na przykład kostiumy, uzbrojenie, motyw napaści na Kaer Morhen, czy…pewna fraszka.

Co zaś do samej napaści na Wiedźmińskie Siedliszcze (na szczęście nie nasze), to bardzo miłym oczkiem dla fanów jest zapewne obecność Vesemira oraz Eskela, którzy zrobią użytek z wiedźmińskiej stali. Jeśli chodzi o obecność innych, nowo potwierdzonych postaci, to zobaczymy m.in. czarodziejki z Loży –  Filippę Eilhart, Francescę Findabair, Keirę Metz oraz Fringillę Vigo. Z pełną obsadą możecie zapoznać się poniżej:

LAMBERT – Mariusz Drężek

JASKIER – Zbigniew Zamachowski

TRISS – Magdalena Rozanska

JULIAN – Marcin Bubółka

ORNELLA – Kamila Kamińska

BOGUCH – Bartosz Wesołowski

AGAIUS – Janusz Szpiglewski

SOŁTYS – Andrzej Strzelecki

STOKROTKA – Marysia Sobocińska

FILIPPA – Marta Masza Wągrocka

FRINGILLA – Ania Grycewicz

SABRINA – Martyna Bazychowska

KEIRA – Marcjanna Lelek

Jeśli więc jesteście zainteresowani produkcją, to nie pozostaje nic innego jak czekać do 30 listopada. Jestem ciekawy jak wypadnie ten fanowski film w porównaniu z adaptacją Netflixa, którego premiera ma odbyć się niespełna miesiąc później.