Wiedźmińskie

Siedliszcze

„Ostatnie życzenie” Sapkowskiego na liście bestsellerów oraz porozumienie pisarza z CD Projekt

"Ostatnie życzenie" Sapkowskiego na liście bestsellerów

Andrzej Sapkowski ma chyba ostatnio powody do zadowolenia. Premiera serialu Wiedźmin od Netflixa przełożyła się na powrót „Ostatniego życzenia” na listę światowych bestsellerów, a CD Projekt zawarł z pisarzem nowe porozumienie.

Jednym z niewątpliwych pozytywów Wiedźmina od Netflixa jest wzrost zainteresowania świata uniwersum wykreowanego przez Sapkowskiego. Przekonał się o tym CD Projekt RED, którego Wiedźmin 3 zaliczył ostatnio rekordową liczbę aktywnych użytkowników na Steamie od 2016 r., ale przede wszystkim sam autor Wiedźmina – Andrzej Sapkowski. Pierwszy zbiór opowiadań „Ostatnie życzenie”, na którym zresztą oparł się pierwszy sezon serialu, właśnie zajął czołowe miejsce wśród bestsellerów na amerykańskim Amazonie w kategorii fantasy przygodowe. Z kolei w zestawieniu książek fantasy i science-fiction drugie i trzecie miejsce okupują „Krew elfów” oraz „Ostatnie życzenie”, ustępując jedynie książce „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” J. K. Rowling. Warto wspomnieć, że Wiedźmin zostawił w tyle chociażby J. R. R. Tolkiena czy Stephena Kinga.  Przez pewien czas książki Sapkowskiego utrzymywały także wysoką pozycję w sklepie Google.

Andrzej Sapkowski osiągnął ostatnio także porozumienie z CD Projekt, po tym jak w 2018 roku jego pełnomocnicy wystosowali do warszawskiego dewelopera pismo z wezwaniem do zapłaty 60 mln złotych. Powodem miała być dysproporcja pomiędzy ceną, za jaką pisarz sprzedał prawa do Wiedźmina, a zarobkami, jakie studio osiągnęło na sprzedaży ponad 40 mln sztuk swoich gier. Przypomnijmy, że w momencie zawierania transakcji Sapkowski dobrowolnie zdecydował się na zapłatę z góry, zamiast na udział w zyskach. W komunikacie, jaki wystosowała spółka CD Projekt możemy teraz jednak przeczytać, że pomiędzy nią a pisarzem doszło do ugody.

„Zawsze podziwialiśmy twórczość Pana Andrzeja Sapkowskiego, która była inspiracją dla zespołu Studia CD PROJEKT RED” – mówi Adam Kiciński, Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej CD PROJEKT. „Wierzę że dziś rozpoczynamy nowy etap w naszej relacji” – dodaje.

Przyjęte uzgodnienia zaspokajają i w pełni wyjaśniają potrzeby oraz oczekiwania obu stron przy poszanowaniu wcześniej zawartych umów oraz nakreślają ramy przyszłej współpracy pomiędzy stronami.

Podpisane porozumienie potwierdza Redom prawa do eksploatacji uniwersum Wiedźmina w obszarze gier wideo, komiksów, gier tradycyjnych oraz merchandisingu. Od strony prawnej nic więc nie stoi na przeszkodzie, byśmy ujrzeli w przyszłości kolejną, pełnoprawną grę w świecie Wiedźmina.