Wiedźmińskie

Siedliszcze

Nie żyje Bogusław Polch – rysownik komiksowego Wiedźmina

Nie żyje Bogusław Polch

Smutna wiadomość dla fanów polskiej fantastyki oraz komiksu. Nie żyje Bogusław Polch – rysownik komiksowego „Wiedźmina”, „Funky’ego Kovala” oraz „Bogów z komosu”.

Informacja o śmierci Bogusława Polcha pojawiła się na stronie Nowej Fantastyki, z którą rysownik był silnie związany. Mężczyzna zmarł w wieku 78 lat, jak podaje fanpage Festiwalu Komiksu w Łodzi, ceremonia pogrzebowa odbędzie 9 stycznia o godz. 14.00 w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych.

Bogusław Polch był jedną z czołowych postaci polskiego komiksu, jego twórczość przypadała na trzy ostatnie dekady XX wieku.  Zaczynał jako jeden z ilustratorów serii zeszytów o Kapitanie Żbiku, przy którym współpracował z Grzegorzem Rosińskim. Jego rysunki pojawiały się również w takich komiksach jak „Bogowie z kosmosu” oraz „Funky Koval”. W latach 90. związał się w końcu z Wiedźminem, ilustrując sześć zeszytów, których scenariusz został stworzony przez Andrzeja Sapkowskiego oraz Macieja Parowskiego. W 2015 roku ukazało się zbiorcze, kolekcjonerskie wydanie.

W 2009 roku został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jako rysownik był ceniony za precyzję oraz szczegółowość swych dzieł.