Wiedźmińskie

Siedliszcze

Netflix Wiedźmin – Wszystko, co wiemy o Wiedźminie po Comic Conie

Wszystko, co wiemy o Wiedźminie

W ciągu ostatnich dni zobaczyliśmy nie tylko zwiastun Wiedźmina, ale również całkiem sporo wywiadów z jego twórcami. W tym newsie zebraliśmy wszystko, co wiemy o Wiedźminie po Comic Conie w San Diego.

Serial Wiedźmin od Netflixa na Comic Conie był reprezentowany przez showrunnerkę Lauren Hissrich oraz aktorów Henry’ego Cavilla (Geralt), Freyę Allan (Ciri) i Anyę Chalotrę (Yennnefer). Pierwsze dość krótkie wywiady z twórcami Wiedźmina odbyły się późnym wieczorem 19 lipca dla serwisów Entertainment Weekly oraz Entertainment Tonight. Potem jednak o 23:15 miał miejsce 45-minutowy panel, podczas którego goście zdradzili dużo informacji z prac nad produkcją, kilka klipów oraz znany chyba już wszystkim teaser.

Poniżej znajdziecie podsumowanie komentarzy i ciekawostek, jakie mogliśmy usłyszeć podczas tego spotkania, a także późniejszych wywiadów z Lauren Hissrich, Freyą Allan i Anyą Chalotrą, które zostały przeprowadzone przez thewitcher.tv. Wypowiedzi zostały pogrupowane według ich autorów.

Lauren Hissrich

 • Z Wiedźminem była zaznajomiona jeszcze zanim zaproponowano jej pracę nas serialem. Przeczytała wcześniej zbiór Ostatnie życzenie, które bardzo jej się spodobało.
 • Chociaż pokochała świat Wiedźmina, to za pierwszym razem odmówiła wzięcia udziału w produkcji Netflixa. Nie widziała się początkowo w serialu fantasy, potem jednak zmieniła zdanie.
 • Według niej Wiedźmin to coś więcej niż tylko fantasy. Mamy tu co prawda magię, potwory, seks i przemoc, ale sedno historii opowiada tak naprawdę o budującej się rodzinie.
 • Z Henrym Cavillem spotkała się jeszcze przed rozpoczęciem prac nad scenariuszem i pierwszymi castingami. Aktor był bardzo zdeterminowany, by dostać rolę Geralta. Lauren powiedziała mu, że bardzo go ceni, ale jest na to jeszcze za wcześnie.
 • Cavill miał być dość irytujący – cały czas wydzwaniał w sprawie roli.
 • Lauren przez okres następnych czterech miesięcy popracowała nad scenariuszem oraz spotkała się z 207 innymi kandydatami do roli wiedźmina. Jak jednak przyznała, gdy pisała kwestie Białego Wilka, w głowie brzmiał jej głos Cavilla. Według niej aktor uosabia go w sposób, jaki nie widziała u nikogo innego.
 • W książkach postaci Ciri i Yennefer poznajemy dopiero za sprawą Geralta. Twórcy postanowili ukazać więc nam te postacie z innej perspektywy, dlatego zobaczymy kim były zanim zetknęły się z Białym Wilkiem.
 • Początkowo szukali do roli Ciri młodszej aktorki – ok. 11-letniej. Przesłuchano jednak setki kandydatek i żadna się nie sprawdziła. W końcu  odpowiedzialna za castingi Sophie Holland zaprezentowała Lauren Freyę, która miała się wcielić początkowo w Marilkę – córkę wójta Blaviken. Dziewczyna szybko przekonała do siebie showrunnerkę.
 • Casting do Yennefer był przeprowadzony w taki sposób, by aktorka pasowała do historii opowiadanej przez scenarzystów serialu. Wzięli aktorkę, która mogłaby zagrać sceny z młodości czarodziejki i przedstawić jej przemianę.
 • Zdjęcia miały miejsce na Węgrzech, Wyspach Kanaryjskich oraz Polsce.
 • Nad scenariuszem pracowało 9 osób.

Henry Cavill

 • Okazuje się, że Cavill jest całkiem zawziętym graczem. Samego Wiedźmina 3, którego uwielbia miał przejść wielokrotnie. Przeczytał też oczywiście książki. Podczas wcielania się w postać Geralta chciał jak najwierniej trzymać się materiału źródłowego.
 • Podczas całego okresu produkcji wykazywał niezwykłe zaangażowanie – od samych starań o rolę, po treningi i grę aktorską. Każdą wolną chwilą spędzał na ćwiczeniach z mieczem. Wszystkie sceny nagrał sam, bez dublerów.
 • Przeniesienie Geralta na srebrny ekran to dla niego honor i ekscytujące przeżycie.
 • Według Henry’ego Geralt nie jest typowym bohaterem z pop kultury. Jest twardym człowiekiem ciężko doświadczonym przez życie. Pogardzanym przez ludzi, którzy jednocześnie potrzebują jego usług.
 • Geralt powierzchownie zaczął w końcu wierzyć w to, co mówi o nim reszta społeczeństwa. Mit o byciu wypranym z uczuć stał się w końcu dla niego przydatny podczas negocjacji o zapłatę za kontrakt. Ludzie wiedząc, że mają do czynienia z człowiekiem niewrażliwym na ludzkie nieszczęścia, nie próbowali zmiękczać mu serca osobistymi tragediami.
 • Naturę bohatera Geralt trzyma w głębokim sekrecie przed otoczeniem oraz samym sobą. Ma złote serce, przez które pakuje się w kłopoty, które jako wiedźmin powinien zostawiać za sobą.
 • Geralt nie byłby Geraltem bez Płotki, która jest czymś więcej niż tylko koniem, a nawet czymś więcej niż latającym koniem. Cavill nazwał ją źródłem namiastki człowieczeństwa Białego Wilka. Jest niczym „koń terapeutyczny”. Geralt może sobie w jej obecności pozwolić na nieco „wylewności”.
 • Z Płotką Geralt ma mieć całkiem sporo interakcji w pierwszym odcinku sezonu.
 • Aktor nie potwierdził, ani nie zaprzeczył, czy klacz zostanie zagrana przez Wojciecha Manna.

Anya Chalotra

 • Przed przystąpieniem do castingu nie znała Wiedźmina ani z książek, ani z gier. Na potrzeby roli przeczytała kilka opowiadań, ale książek jeszcze nie skończyła – ma zamiar to zrobić w przyszłości. Podczas przesłuchania polegała głównie na skrypcie.
 • W castingu brała udział trzy razy, za każdym razem było to dla niej przyjemne doświadczenie, ponieważ mogła dać z siebie jeszcze więcej.
 • W serialu mamy zobaczyć podróż Yennefer, w trakcie której odkrywa samą siebie. Będziemy świadkami przemiany 14-letniej garbuski z nieszczęśliwym dzieciństwem w tle w groźną i utalentowaną czarodziejkę.
 • Chcą przedstawić więź między Geraltem i Yennefer zgodnie z książkami. Nawet w momentach, gdy czarodziejka będzie się zachowywać przy nim irracjonalnie, samolubnie i opryskliwie, to będzie można zobaczyć,  że wynika to w pewien sposób z jej miłości do wiedźmina.

Freya Allan

 • Freya zawsze marzyła, by zagrać w dużej produkcji fantasy. Można powiedzieć, że rolę Ciri wręcz sobie wyśniła.
 • Jak już wspomnieliśmy, początkowo miała zagrać nie Ciri, a Marilkę.
 • Była zachwycona, że może pracować z takimi aktorami jak Jodhi May (Calanthe) oraz Adam Levy (Myszowór).
 • Ciri wychowywała się jako osoba uprzywilejowana, nieco odcięta od świata. W wyniku tego jest dzieckiem dość naiwnym, który dopiero pozna świat z innej, brutalnej perspektywy.
 • Freya uwielbia sposób, w jaki jest napisana Jaskółka. To odważna osoba, ale na swój realistyczny sposób. Choć przechodzi przez prawdziwy horror, to znajduje w sobie siłę, by iść dalej.
 • Ciri pojawi się już w dwóch pierwszych epizodach, gdzie będzie miała do zagrania dość emocjonalne sceny.
 • Ulubioną lokacją Freyi w jakiej kręcili, były zaśnieżone wzgórza na Węgrzech, gdzie ponoć było naprawdę zjawiskowo.
 • Jedną z największych trudności podczas zdjęć było bardzo dokuczliwe zimno. Duża część scen Ciri była kręcona właśnie w zimowych lokacjach.

https://twitter.com/LHissrich/status/1152339104643764224

Sesja AMA  z Lauren Hissrich

To jednak nie wszystko. Lauren Hissrich na swoim Twitterze urządziła sesję AMA, podczas której odpowiedziała na liczne pytania fanów. Najważniejsze i najciekawsze wypowiedzi możecie przeczytać poniżej.

Pytanie:Czy w zwiastunie znalazły się sceny, które zobaczymy w następnych sezonach?

Odpowiedź: W zwiastunie są sceny z tylko pierwszego sezonu, ale mamy dla Was przyszykowanych kilka niespodzianek w rękawie…

 

Pytanie: Czy w serialu uświadczymy słynne poczucie humoru Geralta?

Odpowiedź: Świetne pytanie! Jego oschły dowcip będzie obecny w całym serialu.

 

Pytanie: Czy zamierzacie pogłębiać historię Yennefer?

Odpowiedź: Zdecydowanie chcemy zgłębić jej przeszłość. Chcemy pokazać kim była – skomplikowaną, nieuporządkowaną, bezbronną i przerażoną dziewczyną. Zobaczycie kim była, zanim stała się tą potężną i fascynującą czarodziejką, która znamy i kochamy.

 

Pytanie:W zwiastunie zabrakło Jaskra. Czy usłyszymy go w serialu?

Odpowiedź: Jaskier i jego wspaniały głos będą bardzo często obecne.

 

Pytanie: Czy jest szansa, że zobaczymy Eskela lub Vesemira?

Odpowiedź: Nie mogę nic powiedzieć… Ale bądźcie czujni!

 

Pytanie:: Czy jest szansa, że zobaczymy Geralta podróżującego w płaszczu?

Odpowiedź: Z pewnością pokochasz pierwszy odcinek…

 

Pytanie: Jakie opowiadanie jest twoim ulubionym?

Odpowiedź: Gdybym musiała wybrać, to byłaby to Kwestia ceny. Uwielbiam historie, które opowiadają o pochodzeniu bohaterów. Nie ma nic lepszego niż moment, w którym Calanthe mówi: „Pavetta, czy ty jesteś…” I WTEDY WIEMY, ŻE TO DZIECKO ZMIENI ŚWIAT! To naprawdę świetne!

 

Pytanie: Twoja ulubiona postać drugoplanowa z Wiedźmina to?

Odpowiedź: O Boże…  Jest ich tak wiele! Nie potrafię chyba wybrać swojego ulubionego dziecka! Istredd ma specjalne miejsce w moim sercu. Podobnie jak Calanthe. I Myszowór. I Tissaia. I Cahir.

 

Pytanie: Którą z lokacji, w której kręciliście zdjęcia, zapamiętałaś najmilej?

Odpowiedź: Zamek Ogrodzieniec w Polsce. To było jedno z pierwszych miejsc, jakie odwiedziłam podczas mojej pierwszej wizyty w Polsce, jeszcze zanim dostałam zielone światło na rozpoczęcie zdjęć. Powrót tam był spełnieniem marzeń.

 

Pytanie: Czy odcinki będą się ukazywać co tydzień, czy wszystkie zostaną wypuszczone jednocześnie?

Odpowiedź: Wszystkie epizody będą dostępne od razu.