Wiedźmińskie

Siedliszcze

Netflix Wiedźmin – Wszystko, co wiemy o drugim sezonie

co wiemy o drugim sezonie

Choć premiera Wiedźmina od Netflixa miała miejsce dopiero nieco ponad tydzień temu, to mamy już całkiem sporo wiadomości o jego drugim sezonie. O planach względem niego opowiedziała choćby Lauren Hissrich.

Serial Wiedźmin od Netflixa podzielił fanów uniwersum Sapkowskiego, jak chyba nic wcześniej. Jednym z najczęściej krytykowanych aspektów produkcji jest sam sposób narracji i podzielenie historii na trzech bohaterów, przez co niektóre wątki nie zostały należycie rozwinięte. Lauren Hissrich w wywiadzie dla GamesRadaru stwierdziła, że w drugim sezonie fabuła będzie o wiele bardziej spójna, a to ze względu na zwarty charakter Sagi.

„Problem z tymi historiami jest taki, że Yennefer i Ciri nie są w nich jakoś bardzo obecne. Zwłaszcza Ciri, która nie zdążyła się nawet jeszcze urodzić. Chciałam przywołać ich historię, zrobić to dla Geralta. I bardzo szybko stało się jasne, że konieczna będzie zabawa czasem. 

Prawda jest taka, że mamy tonę materiału źródłowego. To, co jest wspaniałe w drugim sezonie, to fakt, że fabuła jest zdecydowanie bardziej skoncentrowana. Znacznie mocniejsza – wszystkie relacje, które nawiązaliśmy w sezonie pierwszym zaczynają się urzeczywistniać. Czasem to idzie nieźle, czasem źle. Niemniej jednak wygląda to tak, jakby wszystkie elementy, z których został stworzony ten świat, w końcu zaczęły układać się w coś konkretnego.”

Showrunnerka zdradziła też jakie wskazówki otrzymała od Andrzeja Sapkowskiego:

„Najlepsza rada, jaką od niego dostałam, wcale nie dotyczy Wiedźmina, a pisania. Nauczył mnie, żebym zatrudniała wyłącznie ludzi, którym ufam, a następnie obdarzyła tym zaufaniem ich pracę. Dlatego zatrudnił mnie, aby zaadaptowała to dzieło, a on mi na to pozwolił. To bardzo pomogło mi w pracy showrunnerki – zatrudniam szefów działów, ufam im, że będą wykonywać swoją pracę rzetelnie i wcale nie muszę kontrolować każdego jej aspektu.”

Okres prac oraz premiera

Jak idą natomiast przygotowania do drugiego sezonu? Wedle tego postu Declana de Bary (jednego ze scenarzystów)  prace nad scenariuszem zostały już ukończone w listopadzie. Same zdjęcia mają natomiast ruszyć 17 lutego 2020 roku. Jeśli więc przyjąć, że proces produkcyjny zajmie podobną ilość czasu, co sezon pierwszy (ok. 13 miesięcy), to można założyć, że premiera kolejnego sezonu nastąpi gdzieś na początku 2021 roku. Według serwisu wrapp będziemy mieli ponownie do czynienia z ośmioma epizodami.

Obsada oraz ekipa produkcyjna

Nie będzie chyba dla nikogo zaskoczeniem, że w drugim sezonie główne role zagrają ponownie Henry Cavill (Geralt),  Freya Allan (Ciri) oraz Anya Chalotra (Yennefer). Jak dotąd Netflix potwierdził również obecność Royce’a Pierresona oraz MyAnny Burring, którzy w pierwszym sezonie wcielili się kolejno w Istredda oraz Tissaię de Vries.

Za pewnik możemy przyjąć również powrót Triss Merigold (w tej roli Anna Schaffer), która według słów Lauren Hissrich oraz Tomka Bagińskiego będzie ważną postacią drugiego sezonu. W książkach odpowiadała w końcu za naukę Ciri w murach Kaer Morhen, nawiązując z nią tym samym siostrzaną relację.

Jeśli chodzi o zespół scenarzystów, to ten właściwie nie doczekał się większych przetasowań. Z ekipy składającej się z Lauren S. HissrichBeau DeMayoDeclana de Barry, Sneha Koorse’a, Haily Hall  oraz Mike’a Ostrowskiego, ubyła tylko Jenny Klein odpowiedzialna za drugi odcinek pierwszego sezonu. Wśród producentów wykonawczych znów znajdą się Tomek Bagiński, Jarek Sawko, Mike Ostrowski, Jason BrownSean Daniel oraz Steve Gaub.

Zmiana zaszła natomiast na stanowisku głównego kostiumografa. Dotychczasowego Tima Aslana zastąpi Lucinda Wright, która pracowała na planach takich produkcji jak Doctor Who oraz  Fanny Hill.

Na czym oprze się fabuła?

Jeśli chodzi o fabułę serialu, to do bardzo ciekawej informacji dotarł blog Redanian Intelligence. Zgodnie z ich źródłem (którego nie mogą zdradzić) w początkowym etapie historii drugiego sezonu ujrzymy adaptację opowiadania „Ziarno prawdy”. Przedstawia ono historię Nivellena, który w wyniku splądrowania pewnej świątyni oraz skrzywdzenia jej kapłanki, został zaklęty w bestię. Klątwą została zdjęta w dość tragicznych okolicznościach przy pomocy Geralta z Rivii. W serialu jednak Biały Wilk nie pojawi się u Nivellena sam, a w towarzystwie Ciri, z która będzie zmierzał do Kaer Morhen. Niewykluczone więc, że scenarzyści zechcą wrócić w kolejnym sezonie do innych opowiadań, które nie zostały jeszcze zekranizowane. Może dane nam będzie ujrzeć adaptację „Trochę poświęcenia”, które w ładny sposób mogłoby rozwinąć postać Jaskra oraz samego Geralta?

Pomijając jednak opowiadania, w drugim sezonie z pewnością natkniemy się na wątek szkolenia Ciri w Kaer Morhen przez wiedźminów i Triss Merigold, a później w chramie Melitele przez Yennefer. Możemy liczyć także na rozwinięcie wątków dotyczących Bractwa Czarodziejów. Miejmy nadzieję, że scenarzyści nie zapomną tu o takich postaciach jak Filippa Eilhart, Francesca Findabair, czy Margarita Laux-Antille, które okażą się później kluczowe przy formowaniu Loży. Dobrze by było także rzucić okiem na kulisy polityki rozgrywającej się w przededniu wybuchu II Wojny Północnej. Mowa tu między innymi o spotkaniu królów (oraz królowej) na zjeździe w Hagge oraz zwalczających się służbach wywiadowczych.