Wiedźmińskie

Siedliszcze

Netflix Wiedźmin – nagranie z castingu do roli Renfri

nagranie z castingu do roli Renfri

Najprawdopodobniej. Scenarzyści oprócz przygotowania specjalnych scen na potrzeby przesłuchań, dodatkowo celowo zmienili imiona bohaterów. Dlatego też nie ma stuprocentowej pewności, że materiał to nagranie z castingu do roli Renfri. Ale do kogo innego mogłyby należeć te kwestie?

W postać Renfri na poniższym nagraniu wcieliła się Magdalena Korpas.

Man: Well hello, love. Does she talk? Come, sit on my knee and I will buy you a pint.

Riley: I can smell it on you just fine from over here.

Man: Oh, you smell me? Interested in a hot taste?

Riley: Step away. My fight isn’t with you, although you’ve decided we will become intimate right now. I’m patient.

Man: Not half bad. Do you wear the crest of Creyden on your finger?

Riley: What is it? I stole it.

Man: Aren’t you a bit too old for tantrums, princess?

Riley: I see your grandma told you the stories. I’m surprised you still believe in fairytales.

Man: No, I’m paid to know my mark.

Riley: Better change your source.

Man: You can change your name, but you keep the airs.

Riley: Are you here to distract me so the wizard can take his gateway? If so, I wanted to make you aware that I tracked him myself and I will track him again.

Man: There won’t be a next time, Riley. But I wish I didn’t have to kill you so quickly. The evening’s so, so boring.

Riley: I see he told you the stories. I wonder which version did he tell you? Maybe the one that I’m just a mutant that murdered all the animals?

Man: And people, but you can tell it to me again, love.

Riley: Mm, I know. On your knee, right? Typically, I’m getting paid to fuck someone’s life, not to fuck with someone. But I like you, and I wonder how much did he pay you? Because with me, you will get three times more. We will get on the road together and we will rob all the merchants on our way. Are you with me? Would you like to fuck him over with me?

Man: Well now, this is a little less boring. Is it all true?

Riley: If it would be a judgment day, I would say I didn’t have a choice. Although the story of my revenge was still not written. Once upon a time, I escaped a rat prison. Then after I survived the man’s hand with my life, if not my virginity. Then I held not a poison apple to my stepmother, I joined the army of rats, and then after I led the army of rats – and yes, I killed everyone who was in my way. But now we are here, and you need to make your choice: would you like to join me or would you like to die?

Man: That’s a lot to consider after how many pints, but I’ve decided. I don’t like sorcerers.

Riley: Let’s get the pints. Sir, how many can I get for this ring?

Jak czytamy w tytule, to tak naprawdę aktorka wcieliła się w bohaterkę o imieniu Riley. Kilka postaci zostało przechrzczonych, jednak nie wiadomo do kogo należą nowe imiona, znany jest jedynie ich wiek:

 • Erik: 42-48
 • Felicia: 23-28
 • Sofia: 18-23
 • Mason: 42-46
 • Teresa: 27-35
 • Isaac: 20-30
 • Chase: 20-28
 • Marilyn: 16-19
 • Dara: 16-18
 • Silas: 40-49
 • Riley: 20-29

Kim jest Renfri?

Jeżeli ktoś jakimś cudem nie pamięta Renfri lub nie czytał książek Andrzeja Sapkowskiego, warto pokrótce przybliżyć tę postać. Geralt spotyka ją w opowiadaniu Mniejsze zło. Była księżniczką Creyden i cierpiała na przekleństwo Czarnego Słońca (którego ofiarą była również Syanna w dodatku Krew i Wino). To przez Dzierzbę i jej hanzę Geralt otrzymał przydomek Rzeźnik z Blaviken. Postać Renfri pojawia się w filmie i serialu Wiedźmin, była grana przez Kingę Ilgner.


Jak myślicie, do kogo należą powyższe imiona biorąc pod uwagę ich wiek i fakt, pierwszy sezon netflixowej produkcji najprawdopodobxniej obejmie opowiadania?