Wiedźmińskie

Siedliszcze

Netflix Wiedźmin – na dniach rozpoczną się zdjęcia w Polsce

Na dniach rozpoczną się zdjęcia w Polsce

W Internecie pojawiło się zdjęcie sugerujące, że na dniach rozpoczną się zdjęcia w Polsce. Konkretnie w zamku Ogrodzieniec położonym niedaleko Krakowa. Do jakich scen mogą potrzebować ruin warowni twórcy Wiedźmina?

O tym, by zdjęcia do Wiedźmina były kręcone w Polsce mówiono od dawna. Sugestie te padały zarówno ze strony polskich fanów, jak i Tomka Bagińskiego, który już na wczesnym etapie produkcji wyrażał się o tym pomyśle z dużym entuzjazmem. Przypuszczenia te wzmogła wizyta showrunnerki Lauren Hissrich, która odwiedziła w Polsce kilka ciekawych miejsc, by poznać naszą kulturę i prawdopodobnie poszukać możliwych lokacji do ekranizacji Sagi. Ostatnie miesiące i tygodnie kazały jednak przypuszczać, że plenery wiedźmińskiej produkcji ograniczą się głównie do Węgier i Wysp Kanaryjskich.

 Okazuje się jednak, że pomysł ze zrealizowaniem części zdjęć w Polsce doszedł do skutku, czego dowodem może być fotografia opublikowana przez jednego z członków ekipy filmowej. Przedstawia ono zamek Ogrodzieniec, który położony jest w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Przypuszczenia te potwierdza oficjalna strona zamku, która ogłosiła, że w dniach 8-10 kwietnia zabytek będzie nieczynny z powodu „prac budowlanych”.

Ruiny XV w. warowni jak dotąd cieszyły się całkiem sporą sympatią polskich filmowców. Były tu kręcone zdjęcia chociażby do serialu „Janosik” oraz ekranizacji „Zemsty” z 2001 roku. Do czego jednak zamek może posłużyć ekipie Lauren Hissrich?

Jedno z pierwszych skojarzeń to na pewno Kaer Morhen. Zamek posiada zarówno odpowiedni wygląd, jak i wielkość by móc godnie reprezentować Warownię Starego Morza. Książkowym opisom odpowiada także lokalizacja, ponieważ Ogrodzieniec podobnie jak Kaer Morhen został wybudowany na skałach wapiennych. Góry w tle można natomiast dorobić technologią CGI.

Inną opcją może być Stare Dworzyszcze w Wyzimie, choć myślę, że tę lokację producenci serialu zdążyli nakręcić podczas pobytu u Madziarów. W grę oczywiście wchodzą też całkiem autorskie historie i miejsca, o których Sapkowski w książkach nawet się nie zająknął.

Dajcie nam znać co o tym myślicie. Koniecznie pochwalcie się również jeśli uda wam się w jakiś sposób zrelacjonować pobyt ekipy filmowej w zamku 😉