Wiedźmińskie

Siedliszcze

Netflix Wiedźmin – Analiza zwiastuna oraz tytułów odcinków drugiego sezonu Wiedźmina

Analiza zwiastuna

 Podczas WitcherCon Netflix zaprezentował zwiastun drugiego sezonu Wiedźmina oraz ujawnił tytuły prawie wszystkich odcinków. Jeśli jesteście ciekawi, jakie informacje możemy wyciągnąć z tych materiałów o fabule, to zapraszam na krótką analizę.

Analiza zwiastuna

Zacznijmy od zwiastuna, w którym znalazły się ujęcia przede wszystkim z dwóch pierwszych epizodów serialu. W pierwszych scenach możemy zauważyć Geralta i Ciri, podróżujących podczas zimy do Kaer Morhen. Twórcy zdecydowali się jednak nieco zmodyfikować ten wątek (co wyjątkowo wydaje się być ciekawą i dobrą decyzją) i w trakcie drogi do Wiedźmińskiego Siedliszcza bohaterowie trafią do dworku Nivellena z opowiadania Ziarno prawdy, w którym to Geralt zabił jego kochankę-bruxę, a z niego samego zdjął klątwę. Samą Vereenę w wampirzej formie oraz Geralta w formie po mefedronie możemy zobaczyć na tle dość klimatycznej, zaśnieżonej lokacji. Skojarzenia z filmem Van Helsing (2004) chyba nie są nieuzasadnione.

Następne ujęcia ze zwiastuna pokazują nam w końcu przybycie Geralta i Ciri do Kaer Morhen, którego dziedziniec wygląda bardzo znajomo. Trafiamy też do głównej sali (tu już można zauważyć odmienny design niż w grze), a w niej widzimy zadziwiająco dużą liczbę wiedźminów. Prócz Vesemira (Kim Bodnia), Eskela (Basil Eidenbenz, który zastąpił Thue Rasmussena), Lamberta (Paul Bullion) i Coëna (Yasen Atour) wspomnianych w Krwi elfów w zwiastunie możemy dostrzec jeszcze co najmniej trzech dodatkowym zabójców potworów. Jesteśmy więc świadkami tego, jak Geralt wita się z druhami, przedstawia im Ciri oraz wprowadza ją w życie w nowym domu.

A jak już wspomnieliśmy sobie o Eskelu, to nie trudno nie zauważyć pewnych różnic między książkową a serialową wersją naszego bliznogębnego wiedźmina. Eskel w zwiastunie wygląda znacznie młodziej niż Geralt – nic zresztą dziwnego, skoro między grającymi ich panami jest ok. 10 lat różnicy. Przypomnijmy, że pierwotnie Eskela miał grać Thue Rasmussen (35 lat), który musiał jednak zrezygnować z roli w wyniku zbyt napiętego grafiku. Zastąpienie Rasmussena młodyszm Eidebenzem być może pociągnęło za sobą zmiany w scenariuszu. Wygląda bowiem na to, że w adaptacji Netflixa role Eskela i Lamberta jakby się odwróciły – choć wysuwanie tak daleko idących wniosków na podstawie zwiastuna może nie być najlepszym pomysłem.

Ponieważ scenarzyści w pierwszym sezonie całkiem zmienili wątek znajomości Geralta i Ciri, możemy zauważyć, że ich relacja zaczyna się kształtować właściwie dopiero w tych dwóch pierwszych odcinkach. Jak to wyjdzie w praniu, zobaczymy, ale nieco bardziej zaawansowany wiek Freyi Allan wywoła prawdopodobnie znaczne zmiany. Warto też tu wspomnieć o Vesemirze, który najwidoczniej będzie w serialu ważną postacią. Jakby w końcu nie było, stary wiedźmin był dla Geralta niczym ojciec – wieź między nimi najprawdopodobniej legnie u podstaw budowania relacji z Ciri.

Twórcy zapewne celowo nie pokazują jeszcze Vesemira w pełnej krasie, ale to co możemy zobaczyć na krótkich ujęciach przedstawia się obiecująco.  W jednym z ujęć widzimy go odwróconego plecami do Geralta – panowie najwyraźniej bronią się przed jakimś potworem. Może to mieć coś wspólnego ze starciem, które wedle przecieków ma się odbyć w murach Kaer Morhen. Wedle doniesień serwisu Redanian Inteligence w całość może być zamieszany leszy.

Pozostałe sceny są nieco bardziej wyrwane z kontekstu, ale mimo wszystko potrafią nam powiedzieć co nieco o wydarzeniach z drugiego sezonu . Ujęcie z medalionami drżącymi na drzewie w sali w Kaer Morhen i wpatrującymi się w nich, zaniepokojonymi wiedźminami może się odnosić do fragmentu z Krwi elfów, gdzie Ciri ujawniła swoją moc Źródła podczas Midinváerne. A jak już przy tym temacie jesteśmy, to warto wspomnieć o kadrze, gdzie widać Ciri w środku zaśnieżonego lasu oraz zwróconą do nas tyłem postać o kasztanowych włosach. Z niemal całą pewnością jest to Triss, a to znaczy, że wygląd czarodziejki z pierwszego sezonu przeszedł mały lifting.

Przez moment przewija się także Jaskier, który również doczekał się zmiany w wyglądzie – w nowym kubraku i kapelusiku przypomina nawet  co nieco trubadura z Wiedźmina 2. Krótkie migawki ukazują nam również znajdującego się najwyraźniej w opałach Darę (czarnoskórego elfa towarzyszącego Ciri w pierwszym sezonie), a chwilę potem tajemniczego mężczyznę, który pstryka palcami, wydając być może tym gestem rozkaz.

Według niektórych teorii człowiekiem tym jest Rience, który zamiast Jaskra torturować będzie Darę – w końcu po zmianach w pierwszym sezonie Jaskier o Ciri praktycznie nie wie nic, młody elf to za to inna bajka. Sam koniec zwiastuna raczy nas sceną, w której Fringilla po „II bitwie o Sodden” bierze do niewoli Yennefer, która pewnie podobnie jak w książce zostanie uznana za martwą przez swych konfratrów.

Finalne wrażenia z zapowiedzi mogłyby być uznane z całkiem pozytywne – mamy w końcu skupienie na postaci Geralta i Ciri, pojawiają się wiedźmini i Kaer Morhen, a w tle można dostrzec fragmenty z ekranizacji Ziarna prawdy. Tu i ówdzie pojawiają się nawet mrugnięcia okiem dla fanów gier o Wiedźminie. Wygląda to trochę tak, jakby Netflix chciał tym zwiastunem pozyskać na nowo część widowni, którą odrzuciły zbyt daleko idące zmiany  fabularne względem literackiego pierwowzoru. Jak ostatecznie będzie, przekonamy się 17 grudnia tego roku.

Omówienie tytułów odcinków

Oprócz zwiastuna Neflix zaprezentował również nowe intro serialu oraz tytuły odcinków drugiego sezonu wraz z ilustrującymi je grafikami. Trzeba przyznać, że samo intro wygląda bardzo stylowo – zgrabnie wpasowuje się w symbolikę związaną z głównymi bohaterami. Pytanie tylko kogo przedstawia czarny orzeł (niech jakiś ornitolog mnie poprawi) próbujący upolować jaskółkę? Vilgefortz, Emhyr czy może Eredin alias Krogulec? Przejdźmy jednak do tytułów epizodów i tego, co nam zdradzają.

#1 – Ziarno prawdy

Tu właściwie sprawa jest prosta, pierwszy odcinek ma być adaptacją opowiadania Ziarno prawdy, które doczeka się jednak dość znacznych zmian – choćby obecności Ciri. Będzie to z całą pewnością okazja do zacieśnienia znajomości między Geraltem i Ciri, którzy w końcu zobaczyli się pierwszy raz na oczy na sam koniec pierwszego sezonu. W rolę Nivellena wcieli się Kristofer Hivju, a czarnowłosej bruxy Vereeny Agnes Born. Oboje można dostrzec zresztą w swych nieludzkich postaciach na krótkich migawkach.

#2 – Kaer Morhen

W drugim odcinku bohaterowie w końcu docierają do Kaer Morhen, które ma się stać nowym domem dla Ciri. Co ciekawe, na zwiastunie możemy zauważyć, że Wiedźmińskie Siedliszcze ma o wiele więcej mieszkańców niż w książce. W tym samym zwiastunie możemy również zobaczyć urywki z treningu Ciri, obserwowanego przez Vesemira Geralta na wahadle, spotkanie Ciri i Triss na Mordowni oraz najprawdopodobniej przejaw mocy Jaskółki podczas pamiętnego przesilenia zimowego.

#3 – Straty

Tytuł trzeciego odcinka nie mówi nam zbyt wiele, choć grafika jaskółki jawnie przekazuje, że będzie on skupiony na postaci Ciri. O jakie straty może zaś chodzić? Być może o opuszczenie Kaer Morhen i rozłąkę z Geraltem. Być może o rzekomą bitwę, która ma się rozegrać z w Kaer Morhen i w wyniku której ma ponoć zginąć jeden z wiedźminów. A być może o ofiary ataku Wiewiórek na karawanę Yarpena Zigrina, z którą w Krwi elfów przyszło podróżować naszym bohaterom do Ellander.

#4 – Redański wywiad

Jak łatwo odgadnąć po tytule, czwarty epizod przybliży nam postać oraz działania Dijsktry – szefa Wywiadu Redańskiego oraz najbliższego (obok Filippy Eilhart) współpracownika króla Vizimira II.  Działania naczelnego szpiega Północy będą zaś niewątpliwie koncentrować się na próbach odnalezienia Ciri – a przynajmniej tak wypada podejrzewać kierując się źródłowym materiałem, z którym jednak jak wiemy, scenarzyści nie są za pan brat. Ważne okażą się też zapewne wątki oraz intrygi Nilfgaardu oraz Kapituły Czarodziejów.

#5 – Odwrót

Podobnie jak w przypadku odcinka trzeciego, tytuł powyższego epizodu nie zdradza nam niczego konkretnego na temat jego fabuły. Znajdująca się jednak w grafice waga, to w końcu atrybut Temidy – greckiej bogini sprawiedliwości i prawa. Co ciekawe, waga nie znajduje się w stanie równowagi, co sugeruje, że prawo i sprawiedliwość nie mają się w tym odcinku zbyt najlepiej. A z czym kojarzą nam się w Wiedźminie „przedstawiciele prawa”, którzy są z nim raczej na bakier? Z Codringherem i Fennem oczywiście. Przypomnijmy, że z ich „konsultacji prawnych” korzystał w tomie Czas pogardy Geralt, by zdobyć informacje na temat Ciri i tych, którzy na nią polują.

#6 – Miły przyjacielu

Każdy chyba fan Sagi bez trudu odczytał nawiązanie szóstego odcinka do zwrotu, jakiego użyła Yennefer w pełnym kąśliwości liście do Geralta. Wiedźmin czytał go w trakcie  podróży barką rzeczną do Oxenfurtu, w trakcie której próbował zwabić Rience’a. Jeśli scenarzyści za dużo nie pozmieniają, to na ekranie powinniśmy zobaczyć też sam pobyt Geralta i Jaskra w miasteczku akademickim oraz ich spotkanie z m.in. Dijkstrą, Filippą Eilhart i Shani. Dłoń rzucająca zaklęcie, którą można zauważyć w logo odcinka może odnosić się natomiast do Yennefer, która w obronie Jaskra potraktowała efektownym czarem Rience’a i jego dryblasów, zostawiając tym samym na twarzy tego pierwszego paskudną bliznę.

# 7 – Voleth Meir

Tytuł siódmego epizodu jest najbardziej tajemniczy i nie odpowiada niczemu, co znamy z książek. Zgodnie z doniesieniami portalu Redanian Intelligence Voleth Meir to nowa, autorska postać grana przez Anię Marson. Opisywana jest jako demon w postaci białowłosej staruszki – coś w rodzaju żeńskiej wersji Pana Lusterko. Nie wiadomo do końca jaką rolę ma ona odegrać w serialu, ale znając wesołą twórczość Lauren Hissrich z pierwszego sezonu, z pewnością nie będziemy się nudzić.

#8 – ???

Ostatni odcinek drugiego sezonu to póki co tajemnica, ale rozmyty kontur ilustrującej go grafiki przypomina jakby drzewo, które w pierwszym sezonie Ciri widziała w swoich wizjach. Niewykluczone więc, że w ósmym epizodzie dowiemy się czegoś więcej o mocy i dziedzictwie Jaskółki. Sugeruje to także obsadzenie w serialu takich postaci jak Lary Dorren i elfiej wieszczki Itliny.