Wiedźmińskie

Siedliszcze

Netflix Wiedźmin – Alik Sakharov tłumaczy, dlaczego odszedł z serialu

Netflix Wiedźmin - Alik Sakharov tłumaczy, dlaczego odszedł z serialu

Być może kojarzycie nazwisko Alika Sakharova, który brał udział w pracach nad netflixowym Wiedźminem jako reżyser. Mężczyzna postanowił jednak nie kontynuować swej współpracy z zespołem Lauren Hissrich, przez co zabraknie go w drugim sezonie. W wywiadzie z Forbes Russia Sakharov tłumaczy, dlaczego odszedł z serialu. 

Alik Sakharov jest pochodzącym z Taszkentu reżyserem o całkiem imponującym bagażu doświadczenia – pracował choćby przy takich produkcjach jak Rzym, Gra o Tron czy Rodzina Soprano. W 2018 został również zaangażowany przez Netflixa do Wiedźmina, na potrzeby którego miał wyreżyserować cztery odcinki – dokładnie pierwszy, drugi, siódmy i ósmy. Dzięki portalowi Redanian Intelligence wiemy, że ostatecznie filmowiec skończył na wyreżyserowaniu tylko drugiego odcinka, podczas gdy resztę epizodów (w tym segment z Blaviken) przejął Marc Jobst.

Jak dotąd nie wiadomo było, co dokładnie stało za tą zmianą, choć można się było domyślić, że Alika Sakharova zabraknie na planie drugiego sezonu Wiedźmina. W wywiadzie dla Forbes Russia reżyser postanowił wyjawić jednak powody rozstania z serialem. Poniżej znajdziecie tłumaczenie fragmentu rozmowy.

Forbes: Będę szczera, byłam zachwycona pracą, jaką wykonałeś przy Wiedźminie.

Alik Sakharov: Naprawdę? Ja wręcz przeciwnie. Podchodzę do niej dość krytycznie.

Forbes: Dlaczego?

AS: Widzisz, w moim odczuciu wschodnioeuropejska literatura ma całkiem inne tempo. To nie przypadek, że u Andrzeja Sapkowskiego jest tyle różnych historii i bohaterów. Producenci postanowili postawić w adaptacji na akcję wypełniając ją przy tym kolorowymi efektami specjalnymi. To była ich wizja. Moja wizja była bardzo odmienna i próbowałem ich do niej przekonać podając im swoje argumenty. Niestety, nie byłem wystarczająco przekonujący, więc zdecydowałem odejść z projektu.

Forbes: Przykro mi to słyszeć. Podczas mojego wywiady z Henrym Cavillem, powiedział że jesteś jednym z niewielu reżyserów, którzy mają właściwe podejście do aktorów. Tłumaczysz subtelnie, choć bardzo przejrzyście.

AS: Miło mi to słyszeć. Swoją drogą, w mojej opinii Henry Cavill jest najlepszym, co przytrafiło się Wiedźminowi. Całkowicie dopracował rolę. Co więcej jest bardzo elastycznym aktorem, skłonnym do słuchania i uczenia się. Mam nadzieję, że ma przed sobą wiele ciekawych i dobrych projektów. 

Smutno czyta się nieco tę relację, zwłaszcza gdy spojrzy się na ostateczną wizję serialu. Takie niestety są jednak realia produkcji wysokobudżetowy seriali, gdzie rola reżysera jest znacznie ograniczona na rzecz showrunnera. Co ciekawe, przed kilkoma tygodniami Laren Hissrich wytłumaczyła odejście Sakharova na swój eufemistyczny i wymijający sposób.