Wiedźmińskie

Siedliszcze

CDP złożyło wniosek o upadłość – koniec dystrybutora Wiedźmina

CDP złożyło wniosek o upadłość

CDP złożyło wniosek o upadłość. Najstarszy polski wydawca i dystrybutor gier wywodzący się od CD Projektu zbankrutował, a jego majątek został zabezpieczony przez sąd poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy.

Obecne CDP Sp. z o.o. wywodzi się od CD Projektu, który został w latach 90. założony przez Marcina Iwińskiego oraz Michała Kicińskiego.  W 2014 roku członkowie zarządu Michał Gembicki i Robert Wesołowski dokonali jednak wykupu menadżerskiego, a CDP stała się samodzielną spółką. Firma nie ma też już nic wspólnego z sklepem internetowym cdp.pl, został on bowiem w 2017 roku sprzedany Merlin Commerce.

O kłopotach CDP można było usłyszeć na początku tego roku, kiedy to doszło do masowych zwolnień pracowników. Choć zmniejszające się przychody firmy były zauważalne już od kilku lat, to na pogorszenie kondycji firmy wpłynęła zapewne także decyzja Redów o przełożeniu daty premiery Cyberpunka 2077 z kwietna na wrzesień 2020 r. W obliczu problemów CDP musiało zrezygnować z dystrybucji gry na terenie Polski, jej realizacją zajęła się natomiast Cenega. Upadłość firmy ma więc nie wpłynąć na premierę najnowszej gry CD Projekt RED, która według obecnych zapewnień odbędzie się 17 września 2020 r.

Przypomnijmy, że CDP było odpowiedzialne za dystrybucję takich gier jak polska wersja Diablo II, Baldur’s Gate II oraz całej trylogii gier o Wiedźminie.