Wiedźmińskie

Siedliszcze

Dzisiaj mija 10 lat od premiery komputerowego Wiedźmina

10 lat od premiery komputerowego Wiedźmina

Dokładnie 26 października 2007 r. swoją premierę miała pierwsza gra wychodząca spod szyldu studia CD Projekt RED. Był to ważny moment zarówno dla twórców, jak i dla fanów prozy Andrzeja Sapkowskiego. Proces powstawania produkcji był ciężki, ale dał początek niesamowitej historii, która trwa do dzisiaj.

Dekada wirtualnej wersji Geralta z Rivii

Dzisiaj mija 10 lat od premiery komputerowego Wiedźmina. Niektórzy z Was pewnie pamiętają ten dzień bardzo dokładnie, być może z niecierpliwością czekaliście na własny egzemplarz gry. Jeżeli należycie właśnie do tego grona szczęśliwców, to podzielcie się swoją opowieścią w komentarzach. Dla większości fanów serii Wiedźmin, pierwsza część jest tą najlepszą. Oczywiście można dyskutować na ile jest to opinia zbudowana na podstawie sentymentu, a ile jest tu faktycznej i obiektywnej oceny. Nie można jednak zaprzeczyć, że posiada ona niepowtarzalny klimat i fantastycznie wprowadziła historię Geralta na nowe tory. Zapewne każdy z nas z wypiekami na twarzy śledził losy białowłosego wiedźmina, szukał nawiązań do Sagi i cieszył się jak dziecko na widok znajomej postaci z książek.

Więcej o klimacie pisał Gerwant w cyklu Sentymentalnie przez trylogię.

10 lat to naprawdę sporo czasu. Studiu CD Projekt RED życzymy co najmniej jeszcze dziesięć razy tyle lat, by mogli dzielić się z nami swoimi produkcjami. Trzymamy za nich kciuki i dziękujemy za dekadę niesamowitych przygód u boku Geralta i jego przyjaciół.

 • Jarosław

  Sto lat, sto lat, niech żyje, żyje nam!!!

 • Szymon Kowalczyk

  Cześć, 2 lata temu jeszcze na witchersite.pl pisałem trochę o mojej przygodzie z Wiedźminem 1. Niepodważalnie jest to dla mnie najważniejsza pozycja, gdyż bez niej nie byłoby części 2 i 3 😉 A jeśli ktoś ma ochotę poczytać co wtedy wypociłem na forum to wklejam wycinek tekstu:

  „…Będąc już na emigracji na Wyspach (chciałoby się rzec Skellige;), ale niestety tylko Brytyjskich dorwałem się do jakiejś polskiej gazety (nie wiem już jakiej, ale zdaje się nie było to czasopismo komputerowe) i tam dostrzegłem reklamę lub krótki artykuł o mającej się niebawem ukazać grze „Wiedźmin”. Cóż wspomnienia odżyły i do razu zapragnąłem zagrać w nadchodzący tytuł polskiego studia. Jak się niestety okazało Geraltowi dane było przeleżeć na półce kolejne 2 lata, gdyż kupiony rok wcześniej laptop za potężne pieniądze zdołał tylko przebrnąć przez intro tnąc się przy tym niemiłosiernie. W pierwszej chwili mówię co tam, dobra gra musi się ciąć; w końcu pamiętam czasy, w których przejście jednego ekranu Diablo I na sprzęcie klasy 486 zajmowało ok. 15 min. a gra i tak sprawiała niezłą frajdę:). W tym przypadku jednak tytuł był zupełnie niegrywalny, a częsta zmiana pracy i brak stałego miejsca zamieszkania nie pozwalały mi na zakup tradycyjnego blaszaka. Świat jednak poszedł do przodu, a zwłaszcza ten związany z technologiami i w końcu udało odpalić grę, której każda minuta rozgrywki pochłaniała mnie coraz bardziej, a kolejne zadania pozostawiały w głowie niezamkniętą furtkę do kolejnych refleksji nad wydarzeniami, ludźmi, sobą… Od tego momentu stałem się dużym fanem całego uniwersum, nie chcę tego nazywać pasją, gdyż dzielę swój czas na wiele zainteresowań, a przede wszystkim obowiązków. Szybko nadrobiłem zaległości książkowe, kilka razy przeszedłem obie części gry, a na Warowni jestem przynajmniej raz dziennie zdaje się od momentu publikacji kolejnych dzienników deweloperskich przed wydaniem „Zabójców królów” (chyba od 2010 roku). Oczywiście na W3 czekam z utęsknieniem, ale to już inna historia… i tak nie sądzę, aby komuś chciało się to czytać. W końcu najważniejsza jest Twoja opowieść:) Pozdrawiam!”

 • TheWitcher

  Najlepsza cześć. Wiele razy pisałem felietony o moim potężnym uczuciu do Wiedźmina 1. Świetnie odwzorowany szary i brudny świat Sapkowskiego, świetna fabuła i ta nerwowość, te emocje, zwroty akcji. W świat było napchane tyle smaczków i interakcji ze glowa boli. Byle jaki NPC dawał nam informacje na temat misji itp. Nie zbagatelizowany wątek scoiatel. Potężne wybory moralne. Dużo ciekawostek na temat Wiedźminów, idealne wprowadzenie do tego kim gramy, w jakim świecie przyszło nam grać. Wątek Leo i tego wiedźmina na B.. Aa Berengara! którego scigalismy. Pełna życia wyzima. Mam ciarki jak słyszę muzykę z aktu IV czy z dzielnicy klasztornej. Ta polska ładowność tętniąca już z ekranu ładowania lokacji, ta słowiańskość. Mnóstwo perków i mega rozbudowane drzewko umiejętności, potężnie i rozległe dialogi. Motyw medytacji i zależność swiata od godziny w jakiej danym momencie gramy Geraltem. Świetnie poprowadzony wątek Dzikiego gonu rozwinięty w Zabójcach Królów tak spartaczony w dzikim gonie. To co Redzi przez dwie części budowali zniszczyli i przekreslili w trzeciej części i stworzyli odosobniona produkcje zupelnie. Pamiętam jak w retrospekcji LoC Mouine gdzie Geralt odzyskal pamięć dostałem gęsiej skórki od epickosci Dzikiego Gonu. Nie mogłem się doczekać 3 części, a teraz jestem zawiedziony. Oczekiwania zostały spelnione 3,5/10. Wiedźmin 1 miał,, to coś ”. Prawdziwość wiedźmiństwa pełna gębą. Najlepsza gra w jaka miałem przyjemność grać

  • Gerwant

   W dwójce Dziki Gon rzeczywiście robił wrażenie. Zresztą o tym pisałem też tu: http://witcherskeep.pl/rysy-na-diamencie-albo-fabuly-wiedzmina-3-opisanie/ (autopromocja hehe…)
   Ale co do jedynki to bym polemizował bo tam wątek Gonu ograniczał się głównie do pojawiania się Eredina w wybranych momentach i wygłaszania przez niego patetycznych cytatów z Sagi. To tam chyba działało bardziej na zasadzie „smaczku” dla fanów niż pełnoprawnego wątku fabularnego.
   Zresztą polecam przeczytać tego bloga, bo w śmieszny sposób wytyka dziwne decyzje twórców w jedynce.
   http://wiedzmin.wikia.com/wiki/Blog_u%C5%BCytkownika:Akuumo/Jedyny_s%C5%82uszny_Wied%C5%BAmin

   • TheWitcher

    Przyznam się szczerze że grałem we wiedźmina 1 jeszcze jako,, dzieciak” i mega wpływał na moją wyobraźnię. Pojawianie się Eredina w najmniej spodziewanych momentach było takim wtf, szokiem i zdziwieniem. Dużo trzeba było się zastanawiać, w dzisiejszych grach sporo jest podane na tacy dlatego zadawanie sobie pytań ściągając Salamandre i poznawanie świata razem z głównym Bohaterem(Geralt sttacil pamięć) było fajnym przeżyciem. Wy jako czytelnicy a dopiero później gracze uważacie gre jako inna niż ja ponieważ wy wyobrażenia świata Sapkowskiego mieliście czytając książkę i uważacie gre za nieidealne jeja odwzierciedlenie. Ale moim zdaniem jedynka idealnie pasuje do sagi

  • Szymon Kowalczyk

   Masz wiele racji TheWitcher i uważam, że nie należy dyskutować z osobistymi odczuciami. Wiem na swoim przykładzie, że w pierwszym momencie rozczarowała mnie „dwójka”, ale zbierając do kupy całą trylogię doszukałem się zależności łączących wszystko w całość. Nie jest to oczywiście idealnie spójne i biorąc pod uwagę z jaką przypadkowością toczyła się produkcja „jedynki” można uznać całość za duży sukces. Wiadomo, że zawsze będzie toczyła się dyskusja na temat „wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocnymi”, itp., ale krakowskim targiem można spokojnie uznać, że Redzi dali radę i nie wciągnęli się w przepychanki kto więcej zarobi na DLC, itd. Pokłony i Szacunek:)